• Çalışma Saatleri: Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi: 09:00 – 18:00
 • .

Çatlak Topuklar ve Beslenme

 

Çatlak topuklar tüm dünyada erkek ve kadınları etkileyen yaygın bir sorundur. Taban çatlakları bir ayakta veya ikisinde birden gelişebilir. Bu ıstırap yaşlı bireylerde daha sık görülür. Eğer uzun süre boyunca, ayak tabanı üzerine aşırı miktarda baskı uygulanırsa kırık topuktan mustarip olunabilir. Bu sorun kış aylarında ve kuru iklimlerde yaşıyorsanız daha da kötüye gidebilir. Genellikle insanlarda yetersiz ayak bakımı ve hijyenin işareti olarak çatlamış topukları görürüz. Ancak topuklar üzerinde çatlak veya lezyonların gelişmesine neden olan çeşitli faktörler vardır. Kimi topuk çatlakları da bazı beslenme eksikliği göstergesi olabilir.

Birçok insan için topuklar üzerindeki çatlak görünümü bir utanç veya rahatsızlıktan başka bir şey değildir. Ancak zaman zaman bu çatlaklar uçsuz bucaksız bir acı yaşamaya neden olabilir. Kontrol edilmeyen çatlak topuklarda kanama meydana gelip, enfekte olabilir.  Mümkün olduğunca erken kontrol edilmesi önemlidir. Bu yüzden çatlak topuklar çoğu durumda ilaç ve kişisel bakım önlemleri ile tedavi edilebilir. Ağır vakalarda aynı zamanda bir dermatoloğa tıbbi tedavi için danışılmalıdır.

ÇATLAK TOPUK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Home-remedies-for-cracked-heelsÇatlak topukların gelişimi birkaç gün veya hafta sürebilir. Aslında topuklar üzerinde çatlakların erken belirtilerini tanıyarak önlemek veya en azından bir ölçüde kontrol etmek mümkün olabilir. Eğer sizde bu belirtileri fark ederseniz topuk çatlaklarının gelişmekte olduğunu bilirsiniz.

Kuruluk ve Kaşıntı: Çatlak derinin ilk işaretidir. Aşırı kuruluk, beyaz cilt daha sonra kırmızıya dönebilir. Kuruluk ve pul pul topuk görünümü aynı zamanda şiddetli kaşıntıya sebep olur.

Dikey Lezyonların Gelişimi:  Cilt kuru kalmaya devam ettiği müddetçe topuk kenarında küçük görünümlü çatlaklar fark edebilirsiniz.

Ağrı ve Hassasiyet: Yürürken ayağınızın yer ile yaptığı basınçtan dolayı ağrı hissetmenize neden olur. Çünkü meydana gelen çatlaklar bölünmeye başlayacaktır.

Ciltte Sertleşme: Cildiniz nem kaybetmeye devam ettikçe deri özellikle çatlak kenarlarında sertleşme eğilimindedir. Buda iyileşme sürecinde gecikmeye neden olur.

Yukarıdaki belirtileri yaşıyorsanız bir dermatologa başvurunuz. Aksi takdirde topuğunuzdaki çatlaklar gelişmeye devam ederken, aynı zamanda kanama ve enfeksiyon belirtilerini fark edebilirsiniz.

ÇATLAK TOPUKLARIN NEDENLERİ ?

Muhtemelen çatlak olan topuğunuzun ayak derinizin geri kalan bölgesinden daha kalın olduğunun farkındasınız. Bu nedenle topuk bölgesini esnek tutmak için sık sık iyice nemlendirmek gerekir. Topuğu kapsayan cilt herhangi bir nedenden dolayı aşırı kuru olursa, bu bölgedeki nem eksikliği cildin üst tabakasının esnekliğini kaybetmesine neden olur. Bunun sonucu olarak da topuktaki deri çatlamaya başlar.

 • İleri yaş
 • Obez ve ciddi kilolu olmak
 • Topuk etrafında cilt bakımı eksikliği
 • Diyabet
 • Ayakta zayıf kan dolaşımı
 • Saatlerce ayakta durmak
 • Sedef ve egzama gibi hastalıklar
 • Topuk etrafında çok sıkı ayakkabı kullanımı
 • Düzenli olarak topuklu ayakkabı kullanmak

Çok yaygın olmasa da bazı insanlarda beslenme eksikliği nedeniyle topuklar üzerinde çatlaklar oluşabilir. Demir, Kalsiyum, E vitamini, Omega-3 yağ asitleri ve çinko eksikliğine tepki olarak topukta çatlakları fark edebilirsiniz.

Çoğu insanda topuk çatlaklarının oluşum nedeni çok farklıdır. Bu nedenle uzmanınız ile görüşmeden tedaviye başlanmamalıdır.

ÇATLAK TOPUKLAR İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Öncelikle derideki aşırı kuruluktan kurtulmak gerekiyor. Bunu yapmak için günde iki kez kurumuş çatlamış topuklara yağ bazlı krem veya nemlendirici uygulamak gerekir.

En iyi sonuç için;

 1. Cildi yumuşatmak için yaklaşık 15-20 dk süre ile ayağınızı ılık suda bekletin.
 2. Bir dosya yardımı ile veya süngertaşı ile ölü deriden kurtulun.
 3. Nemlendirici uygulamadan önce hafifçe ayaklarınızı kurulayın.
 4. Ayaklarınızı 15 dk boyunca nemlendirici ile bekletin.
 5. Birkaç saat açıkta bekletin daha sonra gece boyunca bir çift kalın çorap ile muhafaza edin.
 6. Bir hafta boyunca aynı işlemi devam ettirdikten sonra çatlaklarda belirgin iyileşme göreceksiniz. Ancak çatlaklar yok olsa bile rutin olarak devam etmek en iyisidir.

Evde Uygulayabileceğiniz Birkaç Çatlak İyileştirme Tarifi:

enlightenedOlgun bir muz alın ve iyice ezin. Çatlamış topukların üzerine macun şeklinde sürün. 10-15 dk boyunca cildinizde muz hamurunu bırakın. Daha sonra ılık su ile ayaklarınızı durulayın. Bu işlemi haftada bir takip edin.

yesBir kapta limon suyunu sıkın biraz sıcak su, biraz şampuan ve bir çay kaşığı vazelin ekleyin. 15-20 dk boyunca bu sabunlu çözeltide ayaklarınızı bekletin. Daha sonra ılık su ile ayaklarınızı durulayın.

coolHindistan cevizi yağı ile her gün uyumadan önce çatlak topuklarınızı ovuşturun. Burada dikkat etmeniz gereken nokta Hindistan cevizi yağının baharatçılarda satılan soğuk sıkımlardan olmaması. Mümkünse yemeklik olanından kendiniz yapmanız veya satın almanız. Hindistan cevizi içerdiği doğal vitamin – mineralleri ile anti bakteriyel ve anti fungal(mantar karşıtı) özelliği ile gerçekten çok etkilidir. Bu işlemi bir ay uygulamanız gerekiyor.

winkOzonlu Zeytin yağını günde iki kez topuklarınıza sürün ve bir çift çorap giyin. Bu işleme bir ay devam edin.

Çatlamış topuklar için ev tedavileri oldukça güvenilirdir. Ancak bunları kullandıktan sonra herhangi bir iyileşme göremiyorsanız bir dermatolog ile görüşmelisiniz.

ÇATLAK TOPUKLAR İÇİN ” DİYET TEDAVİSİ ”

Çatlaklara özel diyet tedavisi kişiye göre değişebiliyor. Genel olarak bilgi vermek gerekirse bazı eksiklikler topuklar üzerinde çatlak oluşmasına yol açabilir. Bunun için;

VİTAMİN E ‘den zengin besinler=> Ayçiçeği tohumları, Badem, Fındık, Çam Fıstığı, Fıstık, Kurutulmuş Fesleğen, Kekik, Maydanoz, Kurutulmuş kayısı, Yeşil Zeytin, Avokado, Pazı, Ispanak, Hardal, Lahana, Şalgam ve Brokoli.

DEMİR’den zengin besinler => Lifli Yeşillikler(Karalahana, Lahana, Ispanak, Pazı), Brokoli, Kuru Domates, Kuru Üzüm, Kuru Erik, Kuru Kayısı, Ayçiçeği Tohumu, Kabak Çekirdeği, Nohut, Fasulye, Mercimek, Karaciğer, Enginar, Tavuk, Kırmızı et ve Yumurta Sarısı

KALSİYUM’dan zengin besinler => Süt, Yoğurt, Peynir, Susam, Keten Tohumu, Badem, Kekik, Karalahana, Lahana, Şalgam

OMEGA-3 YAĞ ASİTLERİN’den zengin besinler => Ceviz, Semizotu, Keten Tohumu, Fasulye, Ton Balığı, Uskumru, Sardalye, Alabalık, Somon

ÇİNKO’dan zengin besinler => Sarımsak, Mantar, Somon, Dana Karaciğeri, Az yağlı et, Kuzu, Yumurta Sarısı, Hindi, Buğday, Nohut, Kuru fasulye, Kabak Çekirdeği, Susam, Karpuz Çekirdeği, Fıstık ve Bitter Çikolata

ÇATLAK TOPUKLAR İÇİN ÖNERİLER

Çatlak topukların önlenmesi tedavi edilmesinden daha kolaydır. Gelişmekte olan çatlak topuklardan kurtulmak için birkaç öneri:

 • Haftada birkaç kez ılık suda ayaklarınızı ıslatın.
 • Topuklar üzerindeki ölü deriden kurtulun.
 • Bir günde iki kez cildi nemlendirin
 • Ayaklarda dâhil olmak üzere vücutta kan dolaşımını arttırmak için düzenli egzersiz
 • Çok sıkı ve çok topuklu ayakkabı giymekten kaçının
 • Ayaklarınızı her zaman temiz tutun

Eğer diyabet gibi bir hastalığınız varsa yüksek kan şekeri nedeniyle sinirlerde hasar oluşabilmekte ve buda ayak parmaklarında his kaybı meydana getirebilmektedir. Ayakta oluşan kesik, yanık ve yara sonrası ayak ülseleri ortaya çıkar. Bu nedenle evde bir uygulama yapmadan önce mutlaka dermatoloğunuza danışın!

Dyt. Reyhan ERİŞEN

Yorum yapabilirsiniz